Welcome to store VIVASAN BULGARIA!Store LocationTrack Your Order

Топлинен удар и топлинно изтощение: kакво трябва да знаете

Топлинен удар и топлинно изтощение: kакво трябва да знаете

Топлинен удар и топлинно изтощение: kакво трябва да знаете

С всяко лято на екстремна топлина, все повече хора по света са изправени пред рисковете, свързани с излагането на слънце. Всяка следваща година Европа отбеляза рекорден брой трагични случаи, свързани с високите температури, и дори в региони, които са по-свикнали да се справят с тях, горещото започват все по-рано през сезона. Всичко това, плюс честото неглижиране на опасността от топлината, води до топлинен удар – опасно състояние, за което няма конкретно лечение. Нещо повече, ранните изследвания предполагат, че топлинният удар може да доведе до последици за здравето.


Нека да разгледаме по-подробно това състояние и какво  да направим, за да предотвратим усложнения.

Тялото в топлинен удар

Топлинният удар възниква, когато основната телесна температура се повиши до опасни нива. Това е най-тежката форма на топлинно заболяване, категория, която включва свързани с дехидратация топлинни крампи, усещане на топлинно изтощение и дори слънчево изгаряне. Понякога човек може да изпита едно или повече от тези състояния преди топлинен удар, но не винаги има предупредителни знаци.

По време на топлинен удар тялото вече не може да регулира температурата. Някои експерти говорят дори за известно ниво на дисфункция на централната нервна система. Този тип физиологична неизправност причинява масивна възпалителна реакция в цялото тяло, която бързо излага на опасност различни органи.

Топлинният удар обикновено възниква или поради излагане на екстремна топлина или интензивна дейност, която загрява тялото до същите нива. Когато температурата на околната среда се повиши, метаболизмът на нашето тяло се увеличава, което повишава производството на топлина. Здравата сърдечно-съдова система може да компенсира малко това чрез разширяване на кръвоносните съдове и регулиране на сърдечния дебит. Ето защо излагането на топлина е много по-опасно за хора със сърдечно-съдови рискови фактори или предишни здравословни проблеми.

Един най-големите фактори, който се подценява е физическата активност или упражненията. По-младите и по-здрави хора обикновено са по-склонни към топлинен удар от продължителна физическа активност в горещо време.

Когато става въпрос за лечение на топлинен удар, бързото охлаждане е единствената възможност за бърза реакция. Възвръщането на нормалната телесна температура на пострадалия е въпрос на оцеляване, но в зависимост от силата, няма гаранция дали няма да има дългосрочни последствия.

Все пак има няколко неща, за които да внимавате, ако сте навън в горещ ден. Най-ясният индикатор за топлинен удар е объркване и дезориентация, причинени от „късо съединение” на централната нервна система. В началото това може да се прояви и като промени в настроението, „които са някак екстремни“. „Ако някой стане много по-раздразнителен или започне да се държи много различно“, това може да бъде ключов неврологичен индикатор за топлинен удар.

Предупредителните признаци за топлинен удар могат да включват:

Топла, суха кожа

Учестен пулс

Гадене, повръщане

Главоболие

Умора

Объркване, ступор

Ако подозирате, че някой има топлинен удар, заведете човека на сянка и незабавно се обадете на спешна медицинска помощ. Докато пристигне медицинска помощ, можете да поставите компреси с лед върху слабините или подмишниците и да предложите хладни течности, ако човекът е в съзнание и може да пие.

Топлинният удар започва като топлинно изтощение. Предупредителните признаци за него са:

Бледа, лепкава кожа

Обилно изпотяване

Замаяност

Гадене, повръщане

Главоболие

Умора, слабост

жажда

Тъмна урина

Добрата новина е, че няколко витамина и добавки могат да помогнат за лечението на основните причини или произтичащите от това усложнения на непоносимостта към топлина.

Как да подпомогнем процеса на охлаждане на тялото?

Някои витамини и хранителни вещества могат да помогнат за намаляване на симптомите на непоносимост към топлина. Те са достъпни и е важно да ги включите в ежедневието си, за да намалите симптомите на непоносимост към топлина.

1. Магнезий

Магнезият е минерал, който регулира нервната и мускулната функция, кръвното налягане и нивата на кръвната захар, наред с много други телесни функции. Той също така помага на тялото да образува протеини и да поддържа плътността на костите. Хората с непоносимост към топлина може да получат прекомерно изпотяване, което може да понижи нивата на магнезий в тялото.

Смята се, че той също играе роля в регулирането на телесната температура. Ако приемът не е достатъчен, особено когато хората не пият достатъчно и не консумират подходящи храни, които включват магнезий (и други важни хранителни вещества), този дефицит може да допринесе за проблеми при справяне с топлината. Храните, които могат да съдържат високи нива на магнезий, включват:

Спанак

Семена от тиква и чиа

Кашу, бадеми и фъстъци

Черен боб

Кисело мляко

Фъстъчено масло

2. Калий и други електролити

Калият е електролитен минерал, който помага на тялото ви да поддържа нормален обем течност и кръв. Прекомерното изпотяване и топлина може да доведе до дехидратация и по-ниски нива на калий.

Храните с високо съдържание на калий включват:

Банани

Сушени кайсии

стафиди

портокалов сок

Меса, риба и птици

Спанак, домати, броколи

Фасул и соя

Леща

Мляко

Заместители на солта

Не забравяйте да говорите с вашия лекар преди да приемате добавки с калий, които могат да бъдат опасни  ако нивата са твърде високи. Приемът на твърде много калий може да бъде особено опасен, ако приемате определени лекарства или имате бъбречно заболяване.

3. Омега-3

Омега-3 са есенциални мастни киселини, за които е доказано, че помагат за намаляване на възпалението и подпомагат поддържането на здравето на нервите. Добавките с омега-3 могат да помогнат на хора с множествена склероза, които са засегнати от непоносимост към топлина. Въпреки това „намаляването на възпалението би било полезно“ като страничен продукт за всеки, който има непоносимост към топлина.

Омега-3 могат да бъдат намерени в храни като мазни - сьомга, скумрия, риба тон, херинга и сардини; орехи, ленено семе и семена от чиа; яйца; соеви напитки, кисело мляко и мляко, обогатени с DHA и други омега-3.

Какво да направите, ако имате прегряване?

Ако смятате, че имате топлинно изтощение е важно незабавно да се измъкнете от слънцето или топлината и да си починете в климатик или пред вентилатор. Пийте много течности, свалете излишните дрехи и, ако е възможно, вземете хладен душ или вана.

Ако не се почувствате по-добре в рамките на около 15 минути, важно е да потърсите медицинска помощ.

Топлинното изтощение не е нещо, от което се възстановявате веднага. Може да отнеме до три или четири дни, докато тялото ви се върне към нормалното. През това време ще трябва да почивате и да избягвате топлината и влажността.

За възстановяването е важно да продължавате да пиете течности. Вашето тяло се нуждае от време, за да абсорбира вода, а постоянната хидратация е от ключово значение.

Планирайте дейности на открито в началото или края на деня. Градинарството или тренировките на открито е най-добре да се правят, когато температурите са по-ниски. Останете в помещение с климатик или потърстете климатизирано място по време на най-голямата жега.

Избягвайте кофеиновите напитки и алкохола . Алкохолът и кофеиновите напитки като кафе, чай или сода принуждават тялото ви да изхвърля течности и могат да подготвят почвата за дехидратация.

Гледайте топлинния индекс. Топлинният индекс съчетава температурата на въздуха и относителната влажност. Когато влажността е висока, потта ви не се изпарява толкова бързо, намалявайки способността на тялото ви да се охлажда. Когато индексът на топлина е висок, потенциалът за заболяване, свързано с топлината, също се повишава.

Стойте далече от пряка слънчева светлина. Ако сте навън, придържайте се колкото е възможно повече на сянка.

Носете бели или светли дрехи. Носенето на черни или тъмни дрехи ще ви направи по-топло на слънце, защото тъмните цветове абсорбират светлината и я превръщат в топлина. Бялото или светло облекло отразява цялата светлина, така че светлината не се превръща в топлина.