Защо пробиотиците са необходими във всеки сезон
Защо пробиотиците са необходими във всеки сезон
Милиони хора по света страдат от една или друга форма на храносмилателни проблеми. Дори и да нямате диагностициран такъв, може би сте чували, че ролята на храносмилателната система при разграждането на храната влияе на вашето психическо и имунно здраве. Тъй като поддържането на здрав стомашно-чревен тракт е от съществено значение за цялостното здраве и благополучие, може би се питате дали трябва да включите пробиотиците в ежедневието си.
Пробиотиците са живи микроорганизми, познати заради техните ползи за здравето на храносмилането. Те се намират във ферментирали храни и напитки или се предлагат под формата на хранителни добавки. Но само за храносмилателното здраве ли са важни? И могат ли да бъдат полезни в други аспекти на здравето?
Ето защо днес обръщаме поглед към ползите за здравето от приема на пробиотици и какво да търсите в една пробиотична добавка, за да бъде тя ефективна за вас.
Какво представляват пробиотиците?
Нашият чревен тракт е пълен с бактерии, които образуват чревния микробиом. Въпреки че бактериите често водят до отрицателни асоциации, има много добри бактерии, които всъщност помагат на организма да се бори с болести и да поддържа здравето ни.
От своя страна пробиотиците са живи микроорганизми, за които се смята, че повишават разнообразието на микробиома. Те увеличават количествата здрави бактерии в нашата храносмилателна система, а това има положителен ефект върху различни аспекти от нашето здраве - на кожата, имунитета, метаболизма и психическото благополучие.
Какво се случва, когато приемате пробиотици всеки ден
Качествените пробиотици съдържат милиарди бактерии от различни щамове, което обяснява факта, че те помагат не само за здравето на стомашно-чревния тракт, но и носят гореспоменатите ползи. Разбира се, за да се възползвате от тези качества, няма как да го направите само с еднократен прием. Тук идва изборът на КАЧЕСТВЕН пробиотик, който да включите като част от здравословния си начин на живот.
Какви са ползите за организма от приемът на пробиотична добавка?
Силен имунитет
Може да ви изненада, че по-голямата част от имунната система - около 70-80% - всъщност се намира в червата.
Te са първата защитна линия на тялото срещу неприятни насекоми и бактерии, навлизащи в тялото – с пробиотици, действащи като пазачи, за да предпазят имунните клетки, намиращи се в стените на червата, от причиняване на възпаление и заболяване в нашите клетки и органи.
Това означава, че когато нямаме здравословен микробиом (добрите бактерии в червата ни, които го предпазват от увреждане) или ядем храни, които възпаляват стените на червата, имунната ни система може да бъде отхвърлена, оставяйки я в риск за допускане на инфекция, с която обикновено бихме могли да се преборим, вместо да q овладеем.
Ще имате по-добро чревно здраве
Здравето на червата е може би първото нещо, за което се сещате, когато мислите за пробиотици. И то с добра причина! Проучванията показват, че пробиотиците са обещаващи за предотвратяване или лечение на различни храносмилателни заболявания или проблеми като запек, колит, синдром на раздразненото черво.
Освен това, проучване от 2019 г., публикувано в European Journal of Applied Physiology, установява, че маратонци, приемащи пробиотици, съдържащи Lactobacillus и Bifidobacterium в продължение на четири седмици преди маратонско състезание, са имали по-малко стомашно-чревни симптоми и по-ниска тежест на симптомите, отколкото тези, които са приемали плацебо.
В този момент може би сте чували за връзката черва-мозък. Изследвания откриват връзка между чревния микробиом и качеството на живот. Но могат ли пробиотиците да помогнат?
Малко проучване от 2021 г., публикувано в The Journals of Gerontology, установява, че 12-седмичната пробиотична добавка при здрави възрастни над 65-годишна възраст с пробиотици, съдържащи Bifidobacterium, води до значително намаляване на чревните бактерии, причиняващи възпаление; по-голямо подобрение в теста за умствена гъвкавост в сравнение с плацебо групата, по-ниски нива на стрес.
За поддържане на сърдечно-съдовото здраве
Систематичен преглед на изследване от 2020 г., публикуван в Nutrients, установи, че добавките с витамин D и пробиотици - главно Lactobacillus , Bifidobacterium и Streptococcus - подобряват различни показатели за здравето на сърцето, включително нива на липиди, възпаление и инсулинова чувствителност. Тази комбинация от добавки подобрява здравето повече от добавянето на витамин D самостоятелно или плацебо.
Друг систематичен преглед, публикуван през 2020 г. в Advances in Nutrition, установи, че консумацията на ферментирали млечни продукти - пробиотичен източник - води до намален сърдечно-съдов риск. Изследователите заключават, че добавките с пробиотици, съчетани с консумацията на ферментирали млечни продукти , могат да намалят концентрациите на липиди - маркер за сърдечно-съдово здраве.
Превенция при инфекции на горните дихателни пътища
Проучване на Cochrane от 2022 г. установи, че добавките с пробиотици играят роля за предотвратяване на инфекции на горните дихателни пътища и намаляване на продължителността на инфекцията.
За орално здраве
Пародонтозата е резултат от инфекция или възпаление на венците, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията. Систематичен преглед от 2020 г., публикуван в Probiotics and Antimicrobial Proteins, установи, че пробиотиците могат да помогнат за лечение и предотвратяване на инфекциозни заболявания в устната кухина, включително пародонтит и зъбен кариес. Той също така намалява нивата на болестотворни патогени.
Хранителни източници на пробиотици
Един от начините за набавяне на пробиотици е чрез хранителни източници. Те се намират във ферментирали храни като кисело мляко, кефир, кисело зеле, мисо, кимчи, комбуча, темпе. Тези храни обаче не присъстват в менюто ни всеки ден, затова най-сигурният начин да си ги набавяме е с хранителна добавка.
Какво да търсите в пробиотична добавка
Преди да добавите каквато и да е добавка към вашата уелнес рутина, се уверете, че дадена добавка не взаимодейства с лекарствата, които приемате.
Пробиотичните добавки се срещат под формата на капсули, прах и течности. Изберете такава, която е с най-добра бионаличност – т.е. да се усвоява от организма.
Има много различни щамове здрави бактерии и тези различни щамове имат различни въздействия върху здравето на червата. Доказано е, че някои помагат при симптоми на раздразненото черво, други при стрес, трети поддържат имунната система. Разговорът с гастроентеролог или стомашно-чревен диетолог може да ви помогне да определите кои пробиотични щамове може да са полезни за вас, за да се насочите към конкретни симптоми.
Пробиотиците се измерват в единици, образуващи колонии (CFU), броят на живите бактерии в продукта. Повечето пробиотици на пазара съдържат между 1 милиард и 10 милиарда CFU на доза, но има и такива, които са по 20 милиарда като комбинация от различни щамове.
И на последно място – тъй като хранителните добавки не са строго регулирани , е важно да се намери добавка, която е от доказал се с името и с производител, със сертификат за качество.
Ако имате здрави черва, ще имате здраво тяло. Звучи просто, но постигането на здрави черва е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Червата, като център за усвояване в тялото, имат силен ефект върху цялостното здраве, производителността и ефективността на другите ни органи и системи.
Leave a comment Cancel Reply