Как синята светлина ни влияе?
Как синята светлина ни влияе?
Вероятно вече сте наясно, че използването на електроника – като телефон, лаптоп или таблет – в часовете преди лягане не е най-добрият навик и оказва пряко влияние върху съня и циркадния ритъм. Последствия са липса на енергия, умора, наддаване на тегло, непродуктивност на работа и дори депресия.
Но с какаво синята светлина се различава от другите светлинни дължини на вълната, какви са ефектите, които има върху тялото (както добри, така и лоши), и как може да се контролира влиянието й? Даваме отговорите в следващите редове.
Какво е синя светлина?
Видимата синя светлина е частта от спектъра на видимата светлина, която има най-къси дължини на вълните и най-висока енергия.
Според All About Vision, „Синята светлина обикновено се определя като видима светлина, варираща от 380 до 500 nm. Синята светлина понякога се разделя допълнително на синьо-виолетова светлина (приблизително 380 до 450 nm) и синьо-тюркоазена светлина (приблизително 450 до 500 nm).“
Тъй като тя влияе на вашия „биологичен часовник“, оказва много различни ефекти върху физическите и психологическите процеси – включително тези, които определят бдителността, съня, настроенията, мотивацията, паметта, апетита, регулирането на кръвната захар и др.
Ярко синята светлина действа чрез стимулиране на клетки в ретината, които се свързват с хипоталамуса, част от мозъка, която помага за контролиране на циркадните ритми и много метаболитни/ендокринни функции.
Хората са изложени на синя светлина в различни ситуации, както на открито, така и на закрито. Основният източник на синя светлина е слънцето. Сините светлинни лъчи се разсейват, което кара безоблачното небе да изглежда синьо в слънчев ден.
Други източници са луминесцентни и LED крушки и разбира се, дисплеите на електронни устройства, включително компютри, лаптопи, таблети/ноутбуци и смартфони. Проучванията показват, че за повечето хора количеството синя светлина, получено от екраните, всъщност е малко в сравнение с количеството от слънцето.
До появата на изкуственото осветление слънцето е основният източник на светлина и хората прекарват вечерите си в (относителна) тъмнина. Днес обаче повечето от нас са изложени на светлина (устройства и крушки) до момента, в който заспиваме.
Има доказателства, че излагането на високоенергийна светлина през нощта (след като навън е тъмно) потиска освобождаването на хормона мелатонин - основният хормон, който влияе върху циркадните ритми и циклите на съня. По-ниските нива на мелатонин могат да затруднят заспиването, а според нови проучвания това може да е свързано и със здравословни проблеми.
Нашият съвет: Опитайте Смес от етерични масла Спокоен сън - композиция от 100% натурални етерични масла, специално разработена с цел подобряване на съня. Има успокояващо, отпускащо, сънотворно, антидепресивно действие. Подпомага пълноценната почивка. Сложете в аромалампа: 1-2 капки на 5 кв.м. площ; във вана: 4-5 капки върху 1 супена лъжица емулгатор (морска сол, соли за вана, мляко, мед) и капка на възглавницата.
Но синята светлина влияе не само на съня, но и на очите. Една от причините за това е тенденцията да причинява „напрежение на очите“. Взирането в екраните на цифровите устройства за дълги периоди кара очите да абсорбират много нефокусирана светлина. Това води до присвиване, дразнене, сухота, проблеми с фокусирането и това, което се усеща като „умора на очите“ или „синдром на компютърното зрение“.
Експерти коментират, че честото излагане на високоенергийна светлина може да има потенциални дългосрочни ефекти върху здравето на очите.
Защо се случва това?
В сравнение с UV светлината, човешките очи не са толкова добри в блокирането на синята светлина. Много висок процент от видимата синя светлина преминава през роговицата и лещите на очите и достига до ретината (вътрешната обвивка на задната част на окото). Това може да доведе до увреждане на ретината и промени в зрението, включително по-висок риск от макулна дегенерация .
Все пак устройствата, излъчващи синя светлина, са сравнително нови и са необходими повече дългосрочни проучвания, за да научите повече за техните ефекти. И тъй като превенцията е важна, най-доброто, което може да направите за здравето на очите си е да взимате качествена хранителна добавка, разработена с концепцията да противодейства. Eye Care – Грижа за очите на VIVASAN съдържа специалната комбинация от микроелементи - лутеин, зеаксантин и витамин D. Само 1 капсула на ден е особено ефективна превенция срещу появата и развитието на очни заболявания като катаракта или макулна дегенерация. Благодарение на уникалната технология на базираният в Швейцария производител "Gelpell" AG, на клиентите се гарантира висока бионаличност и биоусвояемост.
Освен опасенията за увреждане на очите, прекаленото излагане на синя светлина през нощта е свързано с нарушения в циркадните ритми и както бе споменато по-горе, това може доведе до колебания на кръвната захар, затлъстяване/наддаване на тегло, диабет, сърдечно-съдови проблеми, депресия, главоболие.
Има ли ползи от синята светлина?
Синята светлина по своята същност не е лоша и всъщност е свързана с някои предимства. Докато експозицията през нощта може да наруши съня, експозицията през деня е важна за регулирането на редица телесни функции.
Например, ако търсите как да подобрите паметта, синята светлина може да ви помогне. Излагането на слънчева светлина е необходимо за поддържане на здрави нива на витамин D и също така за регулиране на нашите циркадни ритми (естествения цикъл на будност и сън на тялото) и настроения.
Доказано е също, че излагането на естествена светлина на открито повишава бдителността , предпазва от депресия (по-специално сезонно афективно разстройство , вид депресия, свързана с промените в сезоните и липсата на слънчева светлина) и помага за паметта и други когнитивни функции.
Заедно с това има доказателства, че излагането на синя светлина може да подобри здравето на кожата. Изследванията показват, че може да помогне за лечение на акне, подобряване на актиничните кератози, облекчаване на симптомите на псориазис, потенциално дори да се бори с рака на кожата.
Как да ограничите експозицията
1. Избягвайте електронните устройства преди лягане
Използването на телефона ви, гледането на телевизия в непосредствена близост и четенето на таблет преди лягане може да наруши вътрешния ви часовник, потенциално причинявайки безсънни нощи и умора през деня. Експертите препоръчват да избягвате използването на електроника два до три часа преди да заспите или поне да използвате само електроника, която има активирани филтри за синя светлина.
Също така е умно да ограничите близостта до екраните през деня и продължителността на времето, прекарано в гледането им, особено отблизо и без почивки.
2. Филтрирайте синята светлина с очила и приложения
Искате да продължите да използвате електроника през нощта, но и да предпазите очите си от синя светлина? Най-добрият вариант е да опитате технологията за блокиране на синя светлина, включително очила и настройки на вашия компютър/телефон/таблет, които филтрират светлината.
3. Излагайте се на слънчева светлина през деня
Дневното излагане на слънчева светлина е важно за регулиране на вашия циркаден ритъм, тъй като основно изпраща сигнал до тялото ви, който помага на мозъка ви да разграничи деня от нощта.
Ако е възможно, излагайте се на слънце през първия час или повече от събуждането, като например излезте навън за 10 минути или повече. Опитайте се да прекарвате 30 минути или повече на открито всеки ден, за да помогнете на очите си да получат достатъчно светлина, не забравяйте да седнете близо до прозорец, така че поне да виждате малко светлина, преминаваща през тях.
Изследванията показват, че излагането на слънчева светлина също е важно за правилното развитие на очите и зрението на децата. Смята се, че твърде малкото излагане потенциално допринася за миопия/късогледство. Затова насърчавайте децата ви да прекарват време навън всеки ден.
4. Помислете за смяна на електрическите крушки
Докато LED и флуоресцентните светлини излъчват повече синя светлина, отколкото електрическите крушки в миналото, сега има някои покрития, които могат да бъдат добавени към вътрешността на тези крушки, така че да произвеждат по-топла, по-малко синя светлина. Червената, топла светлина има по-малко влияние върху циркадните ритми и потискането на мелатонина.
Лампите с нажежаема жичка също произвеждат малко синя светлина, макар и по-малко от повечето флуоресцентни крушки.
Както виждате, синята светлина има своите предимства, но крие и някои рискове. Тя е важна и необходима, важно е да балансирате начина, по който я възприемате и да вземете необходимите мерки, за да не влияе негативно на различни аспекти на живота ни.
Leave a comment Cancel Reply