Лесен начин да се справим със синдрома на ленивите черва
Лесен начин да се справим със синдрома на ленивите черва
Синдромът на ленивите черва е един от най-често срещаните здравословни проблеми, който засяга всяка възрастова група. Този деликатен проблем често е тема табу, но истината е, че води до дискомфорт и влияе на ежедневието ни.
Има множество фактори, които могат да бъдат причина за развитието на синдром на ленивите черва, като най-често срещаните са неправилна диета, заседнал начин на живот, прием на някои медикаменти, хормонални промени, прекаляване с лаксативи и някои медицински състояния като диабет и хипотиреоидизъм, стрес, липса на качествен сън.
Днес на пазара има десетки различни лаксативи, които да помогнат на тези, които често страдат от синдром на ленивите черва - от билкови чайове и тинктури за детоксикация, до хапчета и клизми. Технически има няколко вида лаксативи, които действат по различни начини, които включват стимуланти, физиологичен разтвор и осмотични продукти, обемни агенти и повърхностно активни вещества.
Важно е да се каже, че въпреки че безрецептурните лаксативи или лаксативите, отпускани с рецепта, могат да помогнат за разрешаването на симптомите на запек в краткосрочен план, тe не решават основните проблеми с храносмилането. Дори напротив - могат да го влошат още повече, да причинят нежелани и опасни странични ефекти и дори да станат пристрастяващи, тъй като тялото започва да разчита на тях с течение на времето, за да функционира правилно.
Телата ни имат невероятна естествена способност да се почистват и детоксикират сами - просто трябва да осигурим правилните хранителни вещества и хидратиращи течности.
За синдром на ленивите черва може да говорим когато изхождането е по-малко от три пъти седмично. Все пак броят на движенията на червата, които някой трябва да има всеки ден/седмица, варира от човек на човек, така че няма едно конкретно число, което да се счита за напълно „нормално“ и здравословно.
Най-добрите естествени лаксативи
1. Фибри
Фибрите са много пренебрегван фактор когато говорим за здраве на червата, но са една от първите стъпки, които трябва да предприемете. Мета-анализ, публикуван в World Journal of Gastroenterology, заключава , че „приемът на диетични фибри може очевидно да увеличи честотата на изхожданията при пациенти с лениви черва“.
Какво се счита за диета с високо съдържание на фибри? Уверете се, че се стремите да получавате между 25-40 грама фибри на ден, като в идеалния случай трябва да идват от естествени източници (непреработени, цели храни), когато е възможно, за разлика от изкуствено създадените фибри, които се намират в преработените барове с високо съдържание на фибри, шейкове и т.н.
Плодовете и зеленчуците с високо съдържание на фибри включват авокадо, круши, горски плодове, смокини, грах, бамя, брюкселско зеле.
2. Вода
Ползите от питейната вода са легендарни, но често се пренебрегват. Бъбреците и черният дроб се нуждаят от вода, за да пречистят кръвта ви, да произвеждат урина и, да, да помогнат на тялото ви да се отърве от отпадъците.
Приемът на вода помага за редовния стомах, като препоръчителното количество е поне 10 чаши на ден за възрастен.
3. Пробиотични храни
За съжаление няма храна, която да има мигновено действие, по – скоро правилните храни ще помогнат в дългосрочен план. Пробиотиците са „добри бактерии“ в червата, които помагат за балансиране на различни видове „лоши бактерии“. Те помагат за създаването на здравословна среда в чревната „микрофлора“ и могат да предпазят от храносмилателни проблеми, включително запек или диария.
Пробиотичните храни включват кефир, комбуча, кисело зеле, кимчи и пробиотично кисело мляко. Ако не може по една или друга причина да си набавяте пробиотични храни, помислете за качествена хранителна добавка.
4. Алое вера
Кое е най-доброто слабително, което действа бързо? Сокът от алое вер е един от най-старите и добре проучени естествени лаксативи, които съществуват. Сокът е богат на ензими, витамини, минерали и електролити, които помагат за омекотяване на изпражненията и подпомагат червата. Например, антрахиноните са вид съединение, присъстващо в алоето, което действа като слабително, като увеличава съдържанието на вода в червата, стимулира секрецията на слуз и повишава естествената чревна перисталтика (контракции, които разграждат храната).
Сокът от алое вера също има противовъзпалителни компоненти, които намаляват подуването и подобряват функцията на храносмилателните органи, което улеснява изхождането. Някои от другите предимства на алое вера са способността му да помага за нормализиране на киселинно-алкалния и pH баланс, да намалява образуването на дрожди и да насърчава растежа на добри храносмилателни бактерии.
5. Семена от чиа
Едно от предимствата на семената от чиа е способността им да абсорбират вода в стомашно-чревния тракт и следователно да действат като естествено слабително средство.
Семената от чиа осигуряват 10 грама фибри на порция от 30 грама. Те се комбинират с течност, което води до образуване на желатинообразно вещество, което лесно се движи през червата ви. Чиа е чудесен начин да увеличите фибрите в диетата си, защото семената набъбват и се разширяват в храносмилателния тракт, абсорбирайки течности. Препоръчително е да се консумират между една и три супени лъжици на ден.
6. Ленено семе
Ленените семена са отличен източник на фибри, които добавят обем към изпражненията и им помагат да преминат през червата. Те осигуряват около три грама фибри на супена лъжица. Като допълнителен бонус, лененото семе помага за по-добрата работа на ленивите черва.
За да извлечете най-много ползи за здравето, експертите обикновено препоръчват смлени ленени семена вместо цели ленени семена. Консумирайте две до три супени лъжици на ден.
7. Листни зелени зеленчуци
Те са не само чудесен източник на фибри, но листните зеленчуци като спанак и зеле осигуряват много магнезий. Магнезият е електролит в листните зеленчуци, който има естествената способност безопасно да омекотява изпражненията и да помага за изтеглянето на вода от червата.
Освен това магнезият е естествен мускулен релаксатор, който може да помогне за намаляване на спазмите в корема.
8. Индийски живовляк – хуск
Когато се комбинира с вода или друга течност, псилиум хускът набъбва и създава повече обем, което стимулира червата да се свиват и помага за ускоряване на преминаването на изпражненията през храносмилателния тракт. Установено е също, че псилиумът е по-добър от докузат натрий за омекотяване на изпражненията чрез увеличаване на съдържанието на вода в изпражненията и има по-голяма цялостна лаксативна ефикасност .
За възрастни и деца над 12-годишна възраст, вземете една чаена лъжичка псилиум хуск на прах, смесена с течност един до три пъти дневно.
9. Кокосова вода
Кокосовата вода е полезна по много причини – не само има страхотен вкус като алтернатива на обикновената стара вода или подсладените напитки, но също така помага за поддържане на здравословни нива на електролити, предотвратяване на дехидратация и прочистване на пикочните пътища.
От векове кокосовата вода се използва за естествено стимулиране на хидратацията поради високото си съдържание на електролит, особено калий (който осигурява 12 процента от дневната ви стойност във всяка порция от една чаша). Тъй като има страхотен вкус, той е едно от най-добрите естествени лаксативи за деца и естествена електролитна напитка.
10. Чай от сена
Листата, плодовете и шушулките на сена са били използвани под формата на чай като очистително или естествено слабително средство от векове. В контролирани проучвания е доказано, че сена омекотява изпражненията, като същевременно увеличава честотата и теглото на изпражненията.
Обикновено чаят започва да действа осем часа след прием, затова е препоръчително да се прие преди лягане.
11. Сок от сини сливи
Сокът от сини сливи отдавна се счита за ефективен борец срещу лениви черва и запек открай време. Експеерти дори препоръчват пиенето на сок от сини сливи като част от диета за предотвратяване на запек.
12. Зехтин
Освен като подправка за салата, лъжица чист зехтин преди хранене има лек лаксативен ефект и може да помогне за по-лесната работа на червата. Това е много безопасен и евтин метод за бързо облекчение. При по-сериозни и тежки случаи обаче, сам по себе си зехтинът няма да има такъв ефект.
13. Рициново масло
Рициновото масло действа като естествено, леко стимулиращо слабително средство, когато се приема през устата. Рициновото масло може да осигури облекчение при запек, да намали напрежението по време на дефекация и да засили усещането за пълно изпразване след движение на червата.
Неговата активна съставка, рицинолова киселина, се освобождава в червата, където помага при процеса на храносмилане, усвояването на хранителните вещества и прочистването на системата. Увеличава движението на мускулите, които изтласкват материала през червата, като помагат за изхождането.
14. Омега-3
Съдържащи се в много масла, включително масло от конопено семе, рибено масло и ленено семе, омега-3 помагат при лениви черва, защото смазват чревните стени. Диета, която включва риба, авокадо, продукти от коноп и ленено семе, може да помогне за повишаване на нивата на омега-3. Ако не можете да набавите достатъчно омега-3 масло от диетата си, добавките също са много добра алтернатива.
Писали сме безброй пъти за силата на етеричните масла и за способността им да се справят с всякакви състояния, включително и за лениви черва. Най-ефективният метод да се възползвате от тяхното действие е с локално нанасяне и лек масаж в областта на корема.
Кои са най-подходящите масла? Когато говорим за стомашно – чревен дискомфорт има няколко масла, които доказано могат да помогнат. Това са индрише, лимон, фенхел, портокал, лимонова трева. Заедно с тях има и едно изключително средство – композиция от етерични масла I’m Strong на VIVASAN. Доказано е, че комбинацията на маслата (Масло от Фенхел; Масло от Розмарин; Масло от Индрише; Масло от Салвия; Масло от Лавандула; Масло от Лайка; Масло от Зелен пипер и Масло от Бял равнец), влияе благоприятно на храносмилането и има дори лек детокс ефект.
Как да използвате маслата? Смесете малко базово масло (кокосово, бадемово, жожоба, авокадо) с 3-4 капки етерични масло по избор и нанасяйте в областта на корема с леки масажни движения по 2-3 пъти дневно до облекчаване на симптомите.
Облекчаване на запека чрез превенция
Като правило, консумацията на повече храни с високо съдържание на фибри може да предотврати запека. Имайте предвид обаче, че ако запекът е резултат от колит или болест на Crohns , увеличаването на приема на фибри може да има вреден ефект – ако се съмнявате, говорете с вашия лекар, преди да направите каквито и да било промени в диетата си.
Leave a comment Cancel Reply