Най-известни модни диети на всички времена – от кето диета, през Зоната и 90 дневна диета
Най-известни модни диети на всички времена – от кето диета, през Зоната и 90 дневна диета
Надали около вас няма поне един човек, който цял живот е на диета. И ако някои предпочитат балансиран подход, променяйки навиците си на живот и подобрявайки диетата си, за да постигнат целта си бавно, но дългосрочно, други залагат на всичко ново, което излиза на мода.
В крайна сметка почти всяка една диета се основава на ограничението и премахване на определени храни. Някои диети обаче са изключително ограничителни, изключвайки цели групи храни или хранителни вещества, което може да изтощи тялото. Това води до бързо разочарование в спазващите, отказ от следването на диетата и връщане към старите навици.
И ако модните диети идват и си отиват, някои са издържали изпитанието на времето, доказали са се с ефективността си и се следват от все повече хора.
Ето някои от най-известните модни диети на всички времена
1. Диета на Аткинс
Диета на Аткинс залага на хранене с ниско съдържание на въглехидрати, като съществуват вариации от около 20 грама до 100 грама на ден. По-строгите въглехидратни ограничения в диетата Аткинс водят до по-бърза загуба на тегло. Експерти не препоръчват обаче диета Аткинс, защото въглехидратите са основен източник на енергия, защото тялото се нуждае от този макронутриент.
2. Диета Зоната
Диетата Зоната включва прием на 40 процента въглехидрати, 30 процента протеини и 30 процента мазнини. Предимства на Зоната е, че се основава на цели храни и набляга на протеини и омега-3 мастни киселини. Въпреки че е балансирана, Зоната изключва някои храни, и има строги правила, които могат да направят тази диета по-трудна за придържане в дългосрочен план за някои хора.
3. Кето диета
Кето диетата - диета с високо съдържание на мазнини и много ниско съдържание на въглехидрати, първоначално е била разработена като медицинска диета за лечение на епилепсия през 20-те години на миналия век. 100 години по-късно кето диетата достига своя пик и популярност сред широката общественост. През 2020 г. например кето диетата е най-търсената в Google диета в Съединените щати, според един преглед. Въпреки хилядите си привърженици, експертите имат своите опасения за кето диетата – прекалено големият прием на мазнини може да повиши риска от сърдечни заболявания. Освен това се консумират малко плодове и зеленчуци, нещо, което не е добре за здравето.
4. 90 дневна диета
90 дневната диета се основава на вид разделно хранене - всеки ден се ядат продукти от една хранителна група – белтъчини, сложни въглехидрати, прости въглехидрати, плодове/ зеленчуци. Този цикъл на 90 дневната диета се повтаря на всеки 4 дни, а на 29-ия, 58-ия и 87-ия ден се пие само вода.
Идеята зад 90 дневната диета е да отслабваме, без да гладуваме или да се лишаваме.
При 90 дневната диета много хора свалят килограми бързо и лесно, но недостатък е, че се губи мускулна маса. Затова експерти препоръчват и практикуване на спорт наред с 90 дневната диета, за да се запази мускулната тъкан.
5. Диета с ниско съдържание на мазнини
Манията по нискомаслените продукти продължи десетилетия, започвайки от 90-те години на миналия век. Днес здравните експерти не препоръчват тази диета, защото може да доведе до сериозни дефицити. Мазнините не само осигуряват енергия, но също така помагат на тялото да произвежда хормони и да абсорбира мастноразтворими хранителни вещества, от които тялото ви се нуждае, за да функционира добре. Мазнините съдържат повече калории на грам от протеините и въглехидратите, така че намаляването на някои мазнини в диетата ви може да ви помогне да приемате по-малко калории и да отслабнете. Но само защото нещо е обозначено като без мазнини, с ниско съдържание на мазнини или с намалено съдържание на мазнини, не го прави автоматично здравословно.
Leave a comment Cancel Reply