Болест на Бехтерев
Болест на Бехтерев
Болестта на Бехтерев или наричана още „анкилозиращият спондилит“ е вид артрит. Състоянието причинява подуване, болка и скованост в ставите, най-вече в гърба и таза. Болката и сковаността обикновено са най-силни в основата на гръбначния стълб, където гръбначният стълб се свързва с таза (наречени сакроилиачни стави).
При анкилозиращ спондилит ставите и връзките, които помагат на ставите да се движат - започват да се подуват. При някои хора болката и сковаността на гърба се появяват и изчезват, докато при други болката и ограничението на подвижността са постоянни и болестта се влошава с времето.
При повечето хора симптомите на анкилозиращ спондилит обикновено се появяват през тийнейджърските или младите години, много рядко при хора над 40 години. Тъй като симптомите лесно могат да бъдат объркани с тези на по-често срещаните видове артрит и се развиват бавно, диагнозата често е трудна за поставяне.
Дали анкилозиращият спондилит е автоимунно заболяване?
Това е малко по-сложно, отколкото звучи. Настоящият отговор е „донякъде“. Смята се, че анкилозиращият спондилит е едновременно автовъзпалително и автоимунно състояние, тъй като има характеристики и на двата вида състояния.
Например повишеният HLA-B27 (човешки левкоцитен антиген Б27) кара клетките да атакуват собствената здрава тъкан, което го прави като автоимунно заболяване. Но болестта се подпомага и когато възпалителните сигнали са блокирани, което предполага, че това е автовъзпалително състояние.
Признаци и симптоми на анкилозиращ спондилит
Симптомите на анкилозиращ спондилит варират от човек на човек. В някои случаи те започват рано и са тежки. При други симптомите може да са леки или да се появят и изчезват. Като цяло мъжете са по-склонни да имат по-тежки симптоми, отколкото жените.
Честите признаци и симптоми на анкилозиращ спондилит включват:
Болка или скованост в долната част на гърба или бедрата
Болки в седалището
Болки във врата
Умора
По-рядко, болка или скованост в други области, като раменете, ребрата, ръцете и краката или петите
Обикновено болката не започва внезапно. Появява се бавно в продължение на месеци или години. Също така е обичайно болката и сковаността да се влошават сутрин или след като сте били неактивни (например след седене на бюро или гледане на телевизия). Много хора с анкилозиращ спондилит се чувстват по-добре, след като започнат да се движат.
При напреднало заболяване, анкилозиращият спондилит причинява схванат, слят гръбнак, което затруднява движението. Хората с тежък аникозинг спондилит може да имат прегърбена поза, причинена от слепения гръбначен стълб.
Каква е причината за анкилозиращия спондилит?
Точната причина за това състояние е неизвестна. Има както екологични, така и генетични причини. Например, ако някой от семейството ви го има, е по-вероятно вие да го имате. Това отчасти се дължи на гена HLA-B27, за който вече споменахме.
2. Физиотерапия.
Специална програма с физиотерапевт, който разбира анкилозиращия спондилит, може да помогне на вашата поза, подвижност на ставите, болка и способност да участвате в дейности. ( 38 ) Може да включва работа върху вашата стойка, сила, гъвкавост, разтягане, дишане, управление на болката и целеви дейности за вашите нужди.
4. Tопли или студени компреси.
Топли компреси и загряващи пакети или торбички с лед могат да бъдат полезни за временно облекчаване на болката и възпалението.
5. Помислете за акупунктура.
Изследванията показват, че акупунктурата, извършена от професионалист може да помогне за намаляване на болката. Необходими са обаче повече изследвания, за да се разбере пълното му въздействие върху различни видове артрит.
6. Терапевтичен масаж от експерт, който е запознат с анкилозиращия спондилит.
Професионалната масажна терапия може да намали стреса и да въздейства върху болката, сковаността и гъвкавостта. Някои хора обаче откриват, че масажът може да влоши симптомите им, така че действайте с повишено внимание.
Конвенционално лечение
Понастоящем няма лечение за анкилозиращ спондилит. Въпреки това, някои хора с леко заболяване или ранни стадии на заболяването имат периоди на ремисия, когато симптомите изчезват. Когато се налага лечение на анкилозиращ спондилит, то е насочено към намаляване на болката и сковаността, както и към предотвратяване на деформация и ограничения на вашите дейности.
В зависимост от прогресията на заболяването, лекарите обикновено изписват болкоуспокояващи, нестероидни противовъзпалителни лекарства, модифициращи заболяването антиревматични лекарства (използвани за намаляване на болката и подуването и евентуално предотвратяване на по-нататъшно увреждане на ставите), а в някои случаи и кортикостероиди за облекчаване на болката и сковаността.
Факт е, че тези средства колкото и да помагат, могат да окажат и негативно влияние върху организма, затова все повече експерти се обръщат към хранителните добавки, които имат също толкова мощно действие.
Нашият съвет: Взимайте Хапрагин Форте - балансирана комбинация от сух екстракт от вторичен корен на Дяволски нокът с босвелoва киселина, която допринася за поддържане на оптималния комфорт на мускулите, ставите и сухожилията, както и за запазването на нормалната подвижност и гъвкавост на ставите.
Добавете микрокапсули КУРКУМИН, ОЛЕУРОПЕИН и ПИПЕРИН, които мощно противовъзпалително и антиоксидантно действие, защитава клетките от действието на свободните радикали.
Включете и Масло от Черен Кимион Нигела Сатива в капсули – НИГЕНОЛ - изключително ефективна добавка, която подпомага стимулирането на синтеза на имуномодулаторите (интерферон, бетаферон и др.), което благоприятства по-ускореното затихване на инфекциите. Подпомага стимулирането на имунната защита на организма и е мощно антиалергично средство.
Но заедно с това има и естествени начини за облекчаване симптомите на анкилозиращ спондилит
1. Упражнения, упражнения, упражнения!
Ежедневната физическа активност е от съществено значение за хората с това заболяване и може да намали болката, да подобри подвижността и позата и да помогне да поддържате гъвкавостта си. Като допълнителен бонус, упражненията могат да ви помогнат да постигнете здравословно тегло.
Редовно тренирайте гърба, врата, гърдите и крайниците. Често може също да забележите, че симптомите ви намаляват след тренировка или активност.
2. Физиотерапия.
Специална програма с физиотерапевт може да помогне на вашата поза, подвижност на ставите, болка и способност да извъшвате определени движения.
3. Tопли или студени компреси.
Топли компреси и загряващи пакети или торбички с лед могат да бъдат полезни за временно облекчаване на болката и възпалението.
4. Помислете за акупунктура.
Изследванията показват, че акупунктурата, извършена от професионалист може да помогне за намаляване на болката. Необходими са обаче повече изследвания, за да се разбере пълното му въздействие върху различни видове артрит.
5. Терапевтичен масаж от експерт, който е запознат с анкилозиращия спондилит.
Професионалната масажна терапия може да намали стреса и да въздейства върху болката, сковаността и гъвкавостта. При някои хора обаче масажът може да влоши симптомите им, така че действайте с повишено внимание.
6. Храната има значение
Избягвайте алкохола, приемайте много калций и витамин D, за да поддържате здравето на костите. Заедно с това, следвайте диета, богата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Ограничете мазнините, животинските продукти и преработените храни и се опитайте да пиете осем до 10 чаши вода всеки ден.
Според някои проучвания диета, богата на омега-3 мастни киселини, може да намали активността на заболяването при хора с анкилозиращ спондилит. Ако не успявате да консумирате необходимите количества от тези полезни киселини, може да приемате добавка с Омега 3.
7. Взимайте пробиотици
Някои от лекарствата, използвани за лечение на анкилозиращ спондилит, могат да засегнат черния дроб и червата. В някои случаи приемането на добавка с фолиева киселина или пробиотик, може да помогне на тялото ви да се предпази от възможните странични ефекти на лекарствата. Биорипеър е пробиотик от ново поколение, с над 20 млрд. полезни бактерии от 4 различни щама.
8. Поддържайте здравословно тегло.
Както хората с наднормено, така и хората с поднормено тегло могат да имат усложнения с анкилозиращия спондилит. Някои лекарства могат да повлияят на теглото ви, а заболявания, които често се появяват едновременно с анкилозиращия спондилит, също могат да причинят наддаване или загуба на тегло. Ако забележите, че лекарствата оказват подобно влияние върху вас, говорете с лекуващия ви лекар.
Анкилозиращият спондилит е хронично заболяване, което означава, че продължава дълго време - обикновено цял живот - след диагностициране. Добрата новина е, че само с качествени добавки и правилен протокол лесно може да минимизирате симптомите и да забавите прогресията на заболяването. Заедно с това диетичните промени могат да повлияят на ефективността на лекарствата и да ви помогнат да водите пълноценен живот.
Leave a comment Cancel Reply