Welcome to store VIVASAN BULGARIA!Store LocationTrack Your Order

Защо имаме слаб имунитет и как да подсилим организма в преходните сезони?

Защо имаме слаб имунитет и как да подсилим организма в преходните сезони?

Защо имаме слаб имунитет и как да подсилим организма в преходните сезони?

„Не забравяй да пиеш витамини!“ Има причина това приятелско напомняне да е тясно свързано със здравето – тялото ви се нуждае от определени хранителни вещества, за да функционира оптимално. Но само хранене, дори с консумацията на правилните храни, дали е достатъчно, за да поддържате отлично здраве?

Има фундаментална взаимовръзка между диетата, хранителния статус и имунната система, категорични са експертите. Правилното хранене изпълнява критична функция за поддържане на здрави клетки, които осигуряват защитна бариера между нашите тела и потенциално токсични нашественици.

Каква е ролята на храненето за имунитета?

Изследванията показват, че когато тялото получава правилното гориво (качествена храна), то има силата да противодейства срещу патогени и е по-силно в борбата с всяко основно хронично възпаление.

От друга страна , здравето на червата е в основата на здравето и на нашата имунна система, а лошото хранене просто увеличава риска от инфекция и разрушава защитата на чревната бариера.

Този вътрешен хаос, създаден от консумацията на не толкова питателни храни и може да се превърне в малко порочен кръг. Когато имунната система е „поставена“ пред потенциални заплахи (напр. настинка или вирус), има по-голяма нужда от енергия и хранителни вещества, за да помогне на тялото да оздравее по-бързо.

„Необходимо е адекватно и подходящо хранене, за да функционират клетките на тялото оптимално, а това включва здравето на клетъчния имунитет.

Накратко, ако искате да останете здрави, обърнете внимание на това, което стига до вашата чиния.

Какво води до отслабване на имунната система?

Отслабената имунна система може да е резултат от фактори на околната среда и поведение, включително замърсяване на въздуха, пушенето, прекомерна консумация на алкохол, лошо хранене, липса на сън, хроничен стрес, наднормено тегло.

Стареенето може също да е свързано с отслабена имунна система, тъй като тялото произвежда по-малко имунни клетки, използвани за борба с инфекциите. Освен това стареенето може да е свързано с някои дефицити на микроелементи, които могат да потиснат имунната система.

Други причини за лошо имунно здраве може да включват автоимунни заболявания (като лупус, ревматоиден артрит и диабет тип 1) или имунодефицитни нарушения (включително някои видове рак), които могат да попречат на способността на индивида да се бори с инфекциите.

Как да подсилим имунитета?

Наред с минимизиране на горните фактори, приемът на витамини и хранителни добавки – помагат на организма да си набави хранителните вещества, от които се нуждае в препоръчителните количества. Качествените, правилно съчетани и подбрани хранителни добавки освен, че ще служат при превенция на заболявания, помагат в дългосрочен план за поддържане на цялостното здраве.

Говорете с Вашия лекар, преди да започнете нова витаминна добавка, особено ако приемате лекарства за кръвосъсирване, тъй като някои добавки могат да повлияят на ефективността на лекарството.

Най-добрите витамини за укрепване на имунната система

За да поддържате тялото си здраво, енергизирано и защитено, експертите препоръчват няколко задължителни добавки, които да включите в ежедневната си диета.

Витамин С

Когато става въпрос за здраве и имунитет, един от първите витамини, за които повечето хора се сещат, е витамин С. Този водоразтворим витамин е известен със способността си да предпазва от болести и може да помогне за съкращаване на продължителността на настинките. Мощен антиоксидант, той може да се бори със свободните радикали, които могат да предотвратят или забавят някои видове рак, сърдечни заболявания и стареене. Добавянето на витамин С също може да помогне за предотвратяване и лечение на респираторни инфекции.

Как да си го набавите с храната: богати на витамин С са портокалите, киви, гуава, папая личи, както и нецитрусовите плодове като сливи, череши, ягоди, касис и райска ябълка. Зеленчуците, които са добри източници на витамин С, включват кръстоцветни като брюкселско зеле и броколи, както и спанак, сладки пиперки, люти чушки и зеле. Шипките, магданозът и мащерката също осигуряват обилни дози. Един от най-богатите източници на витамин С е ацерола. Пулпата на частично узрелия плод може да има стойности до 4500 mg 100 g−1 и е призната за най-концентрирания естествен източник на витамин С на планетата земя. В сравнение със синтетичната аскорбинова киселина, витамин С, произведен от този плод, се усвоява по-добре от човешкото тяло. Всъщност хората могат да абсорбират само 50% от синтетичния прием на витамини в сравнение с този на естествените.

Витамин А

Витамин А може да помогне на тялото да се бори с инфекциите, особено от респираторния тип. Известен е като противовъзпалителен витамин поради ролята си в развитието и укрепването на имунната система. Тъй като тялото не произвежда витамин А само, той трябва да идва от храните, които ядете, или добавки.

Как да си го набавите с храната: Храните, богати на витамин А, включват натурални сирена, млечни продукти като кисело мляко, яйца и мазна риба като сьомга, риба тон, аншоа и херинга.

Витамин D

Изследванията показват, че витамин D може да ни предпази от настинки и грип, особено в по-студените месеци. Проучванията също така показват, че все повече хора имат дефицит на витамин D. И тъй като си набавяме 90% от необходимия витамин D от излагането на кожата на слънце, особено през зимата се налага да си го набавяме под формата на добавка.

Що се отнася до храната, той се среща най-много в мазната риба – като сьомга, сардини, херинга и скумрия – червеното месо, черният дроб и яйчните жълтъци са страхотни източници на витамин D.

Витамин B6

Витамин B обикновено се отнася към група от осем витамина (която включва рибофлавин и ниацин), но когато става дума за имунитет, витамин B6 е този, върху който трябва да се съсредоточим. Известен иначе като пиридоксин, витамин B6 е отговорен за поддържането на имунната система силна, като подпомага производството на бели кръвни клетки и Т клетки (които регулират имунния отговор) и помага за транспортирането на кислород в тялото. Недостигът на витамин B6 може да доведе до намаляване на антителата, необходими за предпазване от инфекция.

Набавете го от храната: свинско и птиче месо доставя много витамин B6. Добър вариант са риба тон и сьомга. Растителните източници включват фъстъци, соя, нахут, листни зеленчуци, овесени ядки и банани.

Цинк

Цинкът е микроелемент, който може да помогне на имунната система да се бори с нахлуващите вируси и бактерии. Цинкът е много популярно лекарство за обикновена настинка и обширни изследвания потвърждават неговата ефикасност. Резултатите от 13 рандомизирани плацебо-контролирани проучвания показват, че приемането на цинк скоро след появата на симптомите на обикновена настинка може значително да намали както продължителността, така и тежестта на симптомите.

Набавете го от храната: Въпреки че цинкът преобладава в стриди, раци, омари, говеждо, нахут, кашу и боб, може да е трудно да си набавите достатъчно за повишаване на имунитета само чрез диета, когато сте болни. В такива случаи добавките са добра идея. Препоръчителният дневен прием на цинк е 8 милиграма за жени и 11 милиграма за мъже.

Селен

Този по-малко известен антиоксидант е от съществено значение за дейността на почти всички части на имунната система. Хората с дефицит на този микроелемент може да имат по-слаба защита срещу бактерии, вируси и дори рак. От друга страна, проучванията показват, че повишените нива на селен в кръвта са свързани с повишен имунен отговор на грипа.

 

Набавете го от храната: бразилските орехи са един от най-добрите източници на селен, но можете също да си набавите това хранително вещество в здравословни дози чрез риба тон, камбала, шунка, пуешко и извара.

Ако искате да включите витаминна добавка към вашето ежедневие, търсете такава, която да покрива дневната нужда от витамини и минерали, да е с високо качество, добра усвояемост и да бъде подходяща за всеки в семейството.

Нашият съвет – Изберете Мултивитамини Ол Дей Фит от А до Я компакт.

Чесън

Изследванията показват, че приемането на ежедневна добавка с чесън може да намали броя на настинките, които човек получава с 63% в сравнение с плацебо. Същото изследване установява, че средната продължителност на симптомите на настинка е намаляла със 70%, от пет дни в групата на плацебо до само един ден и половина.

Магическото съединение, отговорно за имуностимулиращите свойства на чесъна, се нарича алицин. Oсвен това чесънът е чудесен източник на витамин С, витамин В6 и селен.

Пресните скилидки чесън са идеални, но за повечето хора е трудно да консумират терапевтично количество всеки ден. Затова добавките са по-лесен и по-удобен начин да си набавите този така ценен продукт.

Ехинацея

Билката ехинацея е известна с благоприятното си действие върху имунната система. Изследванията доказват, че това растение може да помогне в борбата с инфекциите и вирусите, както и да подпомогне процеса на възстановяване. Приемът на ехинацея може да намали риска от развитие на настинка с повече от 50% и да съкрати продължителността на настинката с ден и половина.

Ехинацеята е заредена със здравословни антиоксиданти, като флавоноиди, цикоринова киселина и розмаринова киселина, които помагат за намаляване на възпалението в тялото и може да  помогнат за защита срещу оксидативен стрес.

Ехинацея е една от съставките в Имун Фит – швейцарска хранителна добавка в течна форма, която се е доказала със своите имуностимулиращи качества и е идеалният избор за профилактика в преходните сезони.

 

Черен бъз

Плодовете и цветовете на растението бъз са пълни с антиоксиданти и витамини (включително витамин С), които могат да послужат като стимулатори на имунитета. Черният бъз също има антивирусни и противовъзпалителни свойства и обикновено се използва като лек за настинки, грип и инфекции на синусите.

Проучване установява, че хората, които консумират 15 милилитра сироп от бъз четири пъти на ден, намаляват симптомите на грип четири дни по-рано спрямо такива, които не го правят. Силата на бъза се дължи на фитохимикалите в растението, които предлагат защита срещу вируси, бактерии, паразити и гъбички. Тези химикали могат да действат като антиоксиданти и да намалят риска от развитие на състояния като сърдечни заболявания, диабет, високо кръвно налягане и някои видове рак.

Препоръчваме Черен бъз (Елдърбери) на Вивасан.

 

Когато избирате добавки за подсилване на имунитета, специалистите съветват да се доверявате само на доказали се производители и да търсите сертифиицрани продукти с гаранция за качество. Наред с това е добре да четете етикета и да се уверите, че добавката, която купувате има добра биоусвояемост, набавя необходимата дневна доза хранителни вещества и не на последно място – направена е само от най-чисти съставки.

Заедно с горните препоръки, е важно да включите движение в ежедневието си. Физическата активност засилва цялостното кръвообращение, което улеснява работата на имунните клетки помага за борба с инфекциите

Медитацията, йога и чигонг - древна китайска практика, която съчетава медитация, контролирано дишане и нежно движение - са доказани методи за намаляване на стреса и подкрепа на имунната система.

Специалистите препоръчват и шинрин - йоку - традиционна японска практика за потапяне в природата с помощта на всичките пет сетива. И тъй като за съвременния градски човек това е почти невъзможно, дифузирайте етерично масло Шинрин Йоку.

Преходният сезон не трябва да ни плаши, а вирусите са нещо напълно нормално. Когато вземем превантивни мерки и имаме обаче правилните средства, с които да противодействаме, ще се радваме на промените, които той ни носи. 

Leave a comment