Студова уртикария - какво е и как може да я победим?

Студова уртикария - какво е и как може да я победим?
от януари 06, 2025 0 Коментар

Студова уртикария - какво е и как може да я победим?

Може би сте чували за нея, а може би – не, но да – тя съществува. Студовата уртикария е рядко състояние, което причинява алергична реакция към ниски температури. Обикновено предизвиква обрив или копривна треска след излагане на студен въздух, вода, храна или напитки. Но симптомите могат да бъдат и по-тежки. Човек със студова уртикария може да я развие следствие на храна или пиене на нещо студено, съприкосновение с лед, плуване или къпане в студена вода, разходка на открито в студено време.

Лекарите различават два вида студова уртикария – придобита и фамилна.

Придобита студова уртикария - наричана още есенциална студова уртикария, се среща при хора без фамилна анамнеза за заболяването. Симптомите обикновено се появяват няколко минути след излагане на студ и изчезват в рамките на час или два.

Фамилна студова уртикария - наричана още наследствена студова уртикария, този тип се предава в семействата. Появата на симптомите може да отнеме повече време (от 30 минути до 48 часа след излагане). Те могат да продължат ден-два.

Кой може да получи студова уртикария?

Студовата уртикария може да засегне всеки. Въпреки че състоянието понякога е наследствено, повечето случаи се срещат при хора без фамилна анамнеза за заболяването. Понякога тя се свързва с други здравословни състояния, като например хронична лимфоцитна левкемия, криоглобулинемия, лимфосаркома, рак на лимфната система.

Студовата уртикария възниква, когато тялото освобождава хистамини в отговор на студ. Хистамините са химикали, произведени от имунната система в отговор на алерген. Но причината за освобождаването на хистамин е неизвестна. Смята се, че някои случаи на студова уртикария може да са симптом на автоимунни заболявания.

Истината е, че този проблем може да се появи не само през зимата, а и през лятото – при къпане с хладка вода, при прием на студени храни и напитки.

Признаците и симптомите на студова уртикария варират от човек на човек, да бъдат леки до тежки и да засегнат малка част от кожата или цялото тяло.

Обикновено обривът може да включва копривна треска, подутини или рани, сърбеж, зачервяване, подуване. Други симптоми могат да включват умора, треска, главоболие, болки в ставите, затова често тя се бърка и с грип, с вирусни или други инфекции, които могат да се разпространяват от човек на човек.

Все пак студовата уртикария не е заразна. Но състоянието понякога се свързва

Как се диагностицира студовата уртикария?

Медицински специалист обикновено може да диагностицира състоянието с бърз тест за студова уртикария. За целта се поставя кубче лед върху кожата ви (на вътрешната страна на ръката) за няколко минути, след което се премахва. Ако развиете уртикария или обрив няколко минути по-късно, това се счита за положителен тест.

Какви са възможностите за лечение на студова уртикария?

Един от най-ефективните начини за справяне със студовата уртикария е избягването на студ. Други общи стратегии за лечение включват:

Антихистамини : Тези лекарства противодействат на хистамините. Те могат да се използват преди излагане на студ за предотвратяване на реакция или след излагане за контролиране на вече започнала реакция.

Препоръчваме: Нигенол - Масло от Черен Кимион Нигела Сатива в капсули – хранителната добавка помага за поддържане нормалното състояние на кожата, имунната, дихателната и сърдечно-съдовата системи, както и нормално ниво на хистамина, който е отговорен за алергичните реакции.


Заедно с това приемайте и пробиотик „Biorepair+ Immunity“. Това е продукт за всички, които искат ефективно да укрепят имунната си система. Комбинацията от 20 милиарда бактерии от три бактериални щамове насърчава усилването на имунитета, предотвратява появата на алергии и различни кожни заболявания. Ефективен при възпаление на червата, което е причина за различни заболявания. 

Десенсибилизация: Това включва постепенно излагане на тялото ви на все по-ниски температури. Например, можете да вземете студени душове, които с времето стават по-студени. Трябва да направите това, докато някой е наблизо, в случай че имате лоша реакция. Десенсибилизацията може да помогне на тялото ви да се адаптира и контролира реакциите си към студа. Но не го опитвайте, без първо да говорите с доставчик на здравни услуги.

Инжектиране на епинефрин: Бърза доза епинефрин (наричан още адреналин) може да забави тежка алергична реакция. Допълнителните опции включват инжектиране на омализумаб и антибиотици .

Как мога да намаля риска от студова уртикария?

Тъй като учените не разбират напълно причините за уртикария, няма доказани стратегии за предотвратяването й.

Един епизод на студова уртикария може да продължи от няколко минути до няколко часа. Симптомите обикновено изчезват сами, след като се възстановите от излагане на студ. Но понякога даден епизод изисква лечение, за да изчезне.

Дългосрочната прогноза при студова уртикария варира значително. Понякога състоянието спира да се появява след няколко години, но може да продължи цял живот. Много хора се справят добре със състоянието, като променят начина си на живот.

Ако страдате от студова уртикария, има няколко съвета, които може да следвате:

  • Избягвайте студени вани и душове
  • Избягвайте студени храни и напитки.
  • Носете със себе си антихистамини.
  • Не излизайте на открито, когато е студено. Носете топли дрехи по цялото си тяло, ако трябва.
  • Използвайте и щадяща кожата козметика

Това състояние не е сериозно, но може да доведе до цялостен дискомфорт и неразположение. Важното е да се пазите и да взимате превантивно мерки.

 

Оставете коментар