7 начина да облекчите киселинен рефлукс

7 начина да облекчите киселинен рефлукс
от юни 28, 2024 0 Коментар

7 начина да облекчите киселинен рефлукс

Чувствали ли сте някога неприятно парене в гърдите си след хранене? Това „огнено“         усещане може да е киселинен рефлукс. И ако при някои се появява спорадично, при други може да бъде хроничен и да повлияе на ежедневния им живот.

Как се получава киселинен рефлукс?

Киселинният рефлукс се получава, когато стомашната киселина се движи нагоре по хранопровода, вместо да остане в стомаха, за да смели храната. Рефлуксът може да раздразни лигавицата на хранопровода, причинявайки някои познати, но нежелани симптоми, най-честият от които е именно парещият дискомфорт в средата на гърдите ви. Често този симптом се проявява след обилно хранене или когато си легнете. Други признаци на рефлукс са:

Внезапен вкус на кисела течност или храна в устата
Раздразнено гърло
Упорита кашлица
Промени в гласа или ларингит
Нарушен сън

Въпреки че е нормално понякога да изпитвате киселинен рефлукс, честите епизоди може да предполагат гастроезофагеална рефлуксна болест (ГРБ). Тази по-тежка форма на киселинен рефлукс изисква внимание, тъй като пренебрегването й може да доведе до усложнения като увреждане на хранопровода и дори рак.

Когато се храните, храната преминава от устата в стомаха през тръба, наречена хранопровод. На долния край на хранопровода има пръстен от мускули, наречен долен езофагеален сфинктер (ДЕС). ДЕС действа като еднопосочна клапа позволявайки храна да преминава в стомаха. Нормално ДЕС се затваря веднага след преглъщане за да предотврати връщането на богатите на киселина стомашни сокове към хранопровода. ГРБ се появява, когато ДЕС не работи правилно и позволява на киселината да изтече обратно и да изгори долната част на хранопровода. Това води до дразнене и възпаление , което се усеща като киселини и може да увреди хранопровода.

Как да се отървете от киселинен рефлукс

Коригирането на ежедневните ви навици може да бъде изненадващо ефективно в борбата със симптомите на киселинен рефлукс. Ето седем начина за справяне с неги и намаляване на вероятността да изпитате тези неприятни симптоми.

1. Поддържайте здравословно тегло

Наднорменото тегло, особено в областта около корема, може да увеличи вероятността от киселинен рефлукс. Излишно тегло често е причина да притиска стомаха, изтласквайки киселината нагоре. Загубата на тегло обаче може да облекчи този натиск.

Препоръчваме: Линофит и Ябълков оцет на Vivasan

Линофит е ефективна хранителна добавка във формата на капсули с 450 мг конюгирана линолова киселина в 1 капсула, извлечена от концентрат от шафраново масло. Комбинацията с витамини В1, В6, С и Е помагат за поддържане и активиране на обменните процеси, корекция на мастната телесна маса.

Ябълковият оцет под формата на таблетки е уникална формула, която регулира храносмилането, нормализира стомашната киселинност, стимулира изработването на жлъчен сок и синтез на храносмилателни ферменти, извежда токсини и шлаки от организма, помага за намаляване на теглото.
Комбинацията на двете добавки е лесен и ефективен начин за здравословно сваляне на килограми и за регулиране на метаболитните процеси в тялото. В съчетания със спорт приемът на две капсули Линофит с вода по 3 пъти на ден и сдъвкването на 5-6 таблетки ябълков оцет дневно ще помогне за изгаряне на висцералните мазнини и намаляване на подкожната мастна тъкан, особено в зоната на корема, като едновременно подпомага увеличаването на мускулната маса.

2. Избирайте храни разумно

Някои храни и напитки могат да предизвикат рефлукс. Много хора могат да избегнат неприятното усещане само като направят прости промени в хранителните си навици. Ето някои храни, които не е добре да консумирате при киселинен рефлукс, за да облекчите симптомите.

Мазни или пържени храни: храни с високо съдържание на мазнини могат да забавят храносмилането и да увеличат вероятността от киселинен рефлукс и лошо храносмилане. Такива са пържени картофи, картофен чипс, лучени кръгчета, червени меса с високо съдържание на мазнини и фъстъчено масло.

Пикантни храни: Някои пикантни храни създават усещане за парене върху лигавиците на стомаха и хранопровода, което кара стомахът да произвежда излишна стомашна киселина. Избягвайте подправки като чили на прах, бял и черен пипер и лют червен пипер, ако страдате от киселинен рефлукс.

Цитрусови плодове: Цитрусовите плодове като портокали, лимони, грейпфрути и техните сокове са киселинни. Яденето на кисела храна може да увеличи киселината в стомаха и да влоши симптомите на киселинен рефлукс.

Домати: Доматите са киселинни, така че храни като доматен сос, салса, пица или други продукти на базата на домати могат да предизвикат и влошат киселините и трябва да се избягват.

Мента: Ментата може да отпусне долния езофагеален сфинктер или мускулът между стомаха и хранопровода, което да допринесе за симптомите на киселинен рефлукс.

Кафе: Кофеинът в кафето може да увеличи производството на стомашна киселина и да насърчи киселинен рефлукс.

Шоколад: Шоколадът съдържа мазнини и кофеин, които могат да отпуснат долния езофагеален сфинктер, влошавайки симптомите на киселинен рефлукс.

Газирани напитки: Содата и другите газирани напитки могат да доведат до подуване на корема и да увеличат натиска върху долния езофагеален сфинктер, увеличавайки киселинния рефлукс.

Лук и чесън: Лукът и чесънът обикновено влошават симптомите на киселинен рефлукс, тъй като те също отпускат ДЕС, позволявайки на стомашната киселина да се върне обратно в хранопровода.

Алкохол: Алкохолните напитки могат да раздразнят хранопровода и да увеличат производството на стомашна киселина.

Млечни продукти с високо съдържание на мазнини: Известно е, че млечните продукти, млякото и сиренето с високо съдържание на мазнини влошават симптомите на киселини. Освен това, студените млечни продукти като сладолед могат да вцепенят LES, позволявайки на стомашната киселина да се върне обратно в хранопровода.

Храни с високо съдържание на добавена захар: Храните с високо съдържание на захар могат да доведат до подуване на корема и лошо храносмилане.

3. Внимавайте за порциите

Големите порции могат да претоварят стомаха ви. Когато е твърде пълен може да окаже натиск върху стомаха ви и да причини рефлукс. Изберете по-малки, по-чести хранения, за да поддържате нещата балансирани.

 

4. Хранете се поне 3-4 часа преди лягане

Лежането след хранене може да предизвика киселинен рефлукс. Повдигнете главата си, докато спите, и дайте време на храната да се смели преди лягане. Повдигането на главата ви в леглото (подложете възглавница), може да помогне за предотвратяване на навлизането на стомашна киселина в хранопровода по време на сън.

5. Откажете пушенето

Пушенето отслабва долния езофагеален сфинктер, клапата между стомаха и хранопровода, която се затваря, за да гарантира, че стомашната киселина остава неподвижна. Спирането на тютюнопушенето може да засили тази клапа и да запази киселината там, където й е мястото.

6. Практикувайте управление на стреса

Стресът може да влоши киселинния рефлукс. Техники като медитация, йога или упражнения за дълбоко дишане могат да помогнат за справяне със стреса.

Препоръчваме: Пробиотик БИО РИПЕЪР+ АНТИСТРЕС - пробиотичен продукт, предназначен за хора, страдащи от стрес, безпокойство и психологически проблеми. Всички тези фактори имат решаващо влияние върху храносмилателния ни тракт. Комбинация от бактериални щамове укрепва имунната система, помага при алергии и различни кожни заболявания, a заедно с това действа ефективно срещу възпаление на червата, което може да причини различни заболявания.

7. Вземете добавки за облекчение

Днес на пазара има много лекарства без рецепта за облекчаване на симптомите на киселинен рефлукс. Но вместо да посягате към някое от тях, може да заложите на качествени етерични масла, с които да си помогнете не по-малко ефективно. Сред най-добрите масла са фенел, кимион, лимонена трева, хвойна.

Вземете малко носещо масло (бадем, авокадо, кокос), добавете 3-4 к от избраното от вас масло и нанесете в областта на корема с леки масажни движения. Повтаряйте по 3-4 пъти на ден.

Какво мога да направя, ако симптомите ми не се подобрят?

Случайните киселини вероятно не са причина за безпокойство, но ако изпитвате постоянен или тежък киселинен рефлукс, насрочете среща с гастроентеролог, за да получите персонализиран съвет и препоръка за възможности за лечение на киселинен рефлукс .

Не забравяйте, че продължаващите киселини могат да бъдат признак на ГРБ. Ако не се лекува, може да доведе до по-сериозни здравословни проблеми.

 

Оставете коментар