Синдром на поликистозните яйчници – когато хормоните променят живота
Синдром на поликистозните яйчници – когато хормоните променят живота
Това „тихо разстройство“е едно от най-честите хормонални нарушения при жените. То е тясно свързано с безплодието и може да създаде тежко емоционално бреме за тези, които страдат от него, в допълнение към многобройните си симптоми и свързаните с тях физически проблеми. Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) засяга от 7% до 10% от жените в детеродна възраст, и е сред най-честата причина за безплодие.
Наред с това СПКЯ се свързва и с повишен риск от развитие на диабет тип 2, разстройства на настроението, рак на ендометриума, мастен черен дроб, сънна апнея , висока кръвна захар, висок холестерол, високо кръвно налягане, метаболитен синдром и сърдечни заболявания.
Добрата новина е, че има много естествени начини за лечение на симптомите на СПКЯ, като основното е да положите усилия, за да балансирате хормоните.
Какво е СПКЯ?
Синдромът на поликистозните яйчници е един от най-честите хормонални дисбаланси, засягащи жените днес и често се характеризира с инсулинова резистентност. Ендокринната система е много сложна и макар СПКЯ да е разпознаван и диагностициран повече от 75 години, все още има много въпроси за това как точно се появява този хормонален дисбаланс и как може най-ефективно да се лекува.
Причините за развитието на СПКЯ може да са различни, а симптомите могат да варират много от жена на жена. Понастоящем няма известно „лечение“ за синдрома на поликистозните яйчници, въпреки че се смята, че основните хормонални причини са предимно обратими и много жени намират ефективни начини да намалят симптомите си без лекарства.
Честите симптоми на синдрома на поликистозните яйчници включват:
- Частично или пълно безплодие (свързано и повлияно от много други симптоми, като инсулинова резистентност, нарушение на менструалния цикъл, проблеми с теглото, високи нива на мъжки хормони и ниско сексуално желание)
- Олигоменорея (нередовен цикъл) или аменорея (липса на цикъл)
- Наддаване на тегло и/или проблеми със загубата на тегло
- Кистозно акне
- Инсулинова резистентност (свързана с повишен риск от диабет)
- Високи нива на мъжки хормони, особено тестостерон
- Хирзутизъм (прекомерно окосмяване, включително на места, където жените обикновено не растат косми, като например по лицето и корема)
- Мъжка плешивост или изтъняване на косата
- Умора
- Промени в настроението
- Ниско сексуално влечение (либидо)
Причини и рискови фактори
Няма точна причина за развитие на СПКЯ, но ако трябва да се посочат рисковите фактори, това са променено действие на лутеинизиращия хормон (LH), инсулинова резистентност, генетична предразположеност към хиперандрогенизъм, фамилна обремененост, пушене и прекомерна консумация на алкохол, заседнал начин на живот и други.
Сред най-честата причина обаче лекарите посочват метаболитния синдром и затлъстяването. Истината е, че има и много жени с нормално тегло или дори с поднормено тегло, които също развиват хормонални смущения, които водят до синдром на поликистозни яйчници.
Съществуват множество критерии за диагностициране на СПКЯ, всички от които изискват комбинации от следните три симптома за положителна диагноза - излишък на андроген, проблеми с овулацията и поликистозни яйчници.
Естествени решения
СПКЯ е сложно състояние и пътят за разрешаване на хормоналния дисбаланс, който го причинява, не е еднакъв за всяка жена. Практикуващите лекари и жените със синдром на поликистозни яйчници са съгласни, че няма подход „един за всички“, който да балансира най-добре хормоните.
Освен диета, други фактори на начина на живот – стрес, навици, движение - всички играят важна роля в репродуктивната система на жената. Доказано е, че промени във всеки един аспект, могат да повлияят в хормоналния баланс и да помогнат за преодоляване на този синдром.
Ето някои от най-добре проучените естествени метоси за лечение на СПКЯ.
1. Променете диетата си
Съвременната диета (фаст фууд, много въглехидрати, нерафинирани мазнини) често се оказва пагубна за жени със СПКЯ, които са резистентни към инсулин. Въпреки че стандартната препоръка за жените със затлъстяване е да консумират храни с ниско съдържание на мазнини и/или нисък гликемичен индекс, може да не е от полза за тези със синдром на поликистозни яйчници. Например диета с високо съдържание на здравословни мазнини и ниско съдържание на въглехидрати (кето диета) може да доведе до повече загуба на тегло. Тази диета предизвиква процес, наречен кетоза, който кара тялото да изгаря мазнините по-бързо. Кето диетата е призната като успешна за много жени с наднормено тегло, но не трябва да се приема като панацея.
Друг диетичен модел, който може да работи при жени със СПКЯ е противовъзпалителната диета. Естествено противовъзпалителните храни включват зеленчуци, плодове, месо, хранено с трева/пасища, уловена риба (като сьомга), ядки/семена (като чиа, лен, коноп, бадеми и орехи) и нерафинирани масла/мазнини (включително кокосово масло, зехтин и авокадо). Този тип диета намалява някои от метаболитните симптоми на СПКЯ и води до загуба на тегло.
2. Почивайте си достатъчно
Сънят е от решаващо значение за регенерацията на клетките, производството на хормони, контрола на стреса и дори управлението на теглото. Лишаването от сън може да има същите отрицателни ефекти върху здравето и хормоните, както липсата на активност и лошата диета. Жените със СПКЯ са по-склонни да имат нарушения на съня, което води до повишаване на хормоните на стреса в тялото, включително кортизола, и променя нивата на хормоните, които контролират теглото и апетита ви, включително инсулин и грелин. Колкото по-стресирани сте, от толкова повече сън вероятно имате нужда - но общата препоръка, която работи добре за повечето хора, се стреми към седем до девет часа всяка нощ.
Ако разпознавате някой от тези проблеми, препоръчваме да взимате РЕЛАКС плюс Витамини - ЖЪЛТ КАНТАРИОН ХИПЕРИЦИН в капсули. Тази хранителна добавка има антидепресивно, успокоително, противостресово действие, помага за укрепване на нервната система.
За спокоен и здрав сън, дифузирайте няколко капки Смес от Етерични Масла "Спокоен сън" SLEEP WELL. Композицията съдържа 100% натурални етерични масла, специално разработена с цел подобряване на съня. Има успокояващо, отпускащо, сънотворно, антидепресивно действие. Подпомага пълноценната почивка.
3. Упражнявайте се
Ако сте предразположени към развитие на хормонален дисбаланс, имайте предвид, че има тънка граница между твърде малко и твърде много активност. Най-общо казано, телата на жените са по-податливи на хормонални промени, когато упражненията се увеличат до над здравословните нива. Има дори състояние, причинено от твърде много упражнения, съчетани с ограничителна диета и твърде малко калории. Спортистките също могат да бъдат по-податливи на нередовен цикъл, според множество проучвания.
Но спортът е много важен и затова е важно да бъде включен в ежедневието ви, балансирано и в съчетание с подходящ хранителен режим.
4. Избягвайте излагането на ендокринни разрушители
Ендокринните разрушители са химикали, които пречат на производството, освобождаването, транспортирането, метаболизма или елиминирането на естествените хормони на тялото. Ендокринните разрушители в пластмасите (BPA, DEHP и DBP) може дори да повлияят на епигенетиката на хора с репродуктивни заболявания и затлъстяване, за да направят по-вероятно хората да предадат разстройствата на децата си.
5. Добавка с инозитол
Един особено важен естествен метод за лечение на СПКЯ е инозитолът - химическо съединение на захарен алкохол, намиращо се в плодовете, бобовите растения, зърнените храни и ядките. Лекарите обаче често препоръчват инозитола под формата на добавка, най-добре в съчетание с D-хиро-инозитол. Препоръчителната доза за естествено лечение на синдрома на поликистозните яйчници е съотношение 40:1 на мио-инозитол към D-хиро-инозитол, обикновено 2000:50 грама или 4000:100 грама.
6. Вземете повече витамин D
Смята се , че между 67-85 % от жените със синдром на поликистозни яйчници имат дефицит на витамин D. Въпреки че този дефицит не е пряка причина за синдрома, той може да допринесе за много от симптомите на СПКЯ като инсулинова чувствителност, затлъстяване, ниски нива на лутеинизиращ хормон (LH), високи триглицериди и безплодие. Някои източници предполагат , че хората може да имат дефектен рецептор на витамин D, водещ до състояния като СПКЯ и диабет .
Доказано е, че добавянето на витамин D към ежедневието подобрява инсулиновата чувствителност, увеличава успеха при загуба на тегло, забавя образуването на кисти на яйчниците, регулира менструацията, минимизира възпалението, намалява оксидативния стрес, понижава холестерола, понижава високите триглицериди и намалява андрогените в кръвния поток.
7. Други добавки за СПКЯ
В допълнение към инозитола и витамин D, има и други важни добавки, които могат значително да подобрят маркерите на СПКЯ. Експериментирате коя от тях работи най-добре за вас, разбира се, под наблюдението на вашия лекар.
Други добавки, които са изследвани и изглеждат ефективни при синдрома на поликистозните яйчници, са магнезий, цинк, калций, Омега-3, хром, N-ацетилцистеин (NAC), Фолиева киселина.
Синдромът на поликистозните яйчници е сложен и не всяка жена ще реагира еднакво на всеки вид лечение. Както при всяка нова добавка, диетичен или тренировъчен режим, консултирайте се с вашия лекар и не пренебрегвайте съветите му.
Оставете коментар Отмяна на отговора