Стомашната язва и признаците, които не трябва да пренебрегвате
Стомашната язва и признаците, които не трябва да пренебрегвате
Вероятно вие или ваш познат в някой момент на живота е имал стомашна язва. Според статистиката един на всеки 10 възрастни страда от това състояние, което в не е опасно, но изключително неприятно и болезнено.
В продължение на много години лекарите смятат, че причина за появата на язвата е прекомерно количество стрес, което води до увеличаване производството на стомашна киселина. През 80-те години се появяват изследвания , които показват, че честата употреба на противовъзпалителни лекарства, лошият начин на живот и особено вид бактериална инфекция, причинена от щама Helicobacter pylori ( H. pylori ), са истинските виновници за повечето язви.
Сред причините за образуване на стомашна язва се посочват още дългосрочна употреба на нестероидни, противовъзпалителни лекарства или лекарства без рецепта, отслабена имунна система, лоша диета, пушенето и прекомерната употреба на алкохол. Не е изключена и фамилна анамнеза.
За щастие, днес науката и медицината са достатъчно напреднали и съществуват множество начини за справяне с проблема - включително лекарства, управление на стреса и диетични промени.
Какво е стомашна язва?
Стомашните язви (често наричани пептични язви) са болезнени рани, които се развиват в лигавицата на храносмилателната система. Те обикновено се образуват в стомаха, но понякога могат да засегнат тънките черва (особено дванадесетопръстника) или хранопровода.
Язвите се образуват, следствие на комбинацията от излишни стомашни киселини, бактерии, лекарства или други „токсини“, които причинява увреждане и малки отвори на лигавицата , тъканта, която покрива стомаха, части от тънките черва и други органи.
Когато някой има язва, солната киселина и пепсинът (вид храносмилателен ензим, който смила протеините) натрупват и разрушават части от лигавицата на стомашно-чревния тракт. Стомахът обикновено управлява киселината/ пепсина, като създава гъста слузна обвивка, която се предполага, че действа като буфер между стомашната лигавица и киселините в стомаха.
Самата слузна обвивка обикновено произвежда определени химикали, които помагат за възстановяването на стомашната лигавица, поддържат кръвообращението и извършват процеси на клетъчно обновяване, но част от този процес може да бъде нарушена. Когато това се случи, лигавицата на стомашно-чревния тракт може да се оголи, образувайки малки рани (язви).
Язвите могат да се развият в различни части на стомашно-чревния тракт, включително хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника. Противно на общоприетото схващане, изследванията показват, че мъжете развиват язви на дванадесетопръстника (разположени в тънките черва) по-често от всеки друг вид, включително стомашни язви.
От друга страна, жените са склонни да развиват повече стомашни язви и по-малко язви на дванадесетопръстника.
Симптоми
Симптомите на язва обикновено са забележими и болезнени, особено когато станат тежки. Най-честите сигнали за стомашна язва са коремни болки и усещане за парене между корема и гръдната кост, включително подуване (особено след хранене), кървене при повръщане или ходене до тоалетната, гадене и повръщане, по-тъмни изпражнения, загуба на апетит и промени в телесното тегло, проблеми със съня поради болка, храносмилателни оплаквания, като киселини, киселинен рефлукс , газове, умора.
Диагностика и конвенционално лечение
Ако подозирате, че имате стомашна язва, посетете лекар, за да изключите първо други причини за болката. За да диагностицира стомашна язва, най-вероятно ще извърши ендоскопия, която му позволява да види вътрешната обвивка на хранопровода, стомаха и тънките черва.
След като диагнозата бъде потвърдена, може да започне лечение. Но наред с конвенционалните възможности, много специалисти дават и алтернативни решения.
1. Увеличете имунитета срещу H. Pylori
Напрегнатият и нездравословен начин на живот отслабва имунната система и прави храносмилателната система по-податлива на инфекция. Затова е важно наред с промяна в начина на живот – здравословна диета, намаляване на алкохола и пушенето, да включите и прием на качествен пробиотик, който да подпомага и имунитета.
Едно от решенията е Пробиотик БИО РИПЕЪР + ИМУНИТЕТ. Комбинацията от различни щамове бактерии в добавката осигурява висока обща ефективност и същевременно ефикасност на действието на всеки вид бактерия. Всяка капсула съдържа три различни щама пробиотични бактерии: Bifidobacterium lactis BLa80 10 милиарда в една капсула, Streptococcus thermophilus ST81 5 милиарда в една капсула, Lactobacillus plantarum Lp90 5 милиарда в една капсула.
Biorepair + Immunity помага за ефективно укрепване на имунната система, а комбинацията от горепосочените бактериални щамове насърчава имунитета, предотвратява алергии и различни кожни заболявания.
2. Ограничете употребата на нестероидни противовъзпалителни и болкоуспокояващи
Хората на всяка възраст, които приемат нестероидни противовъзпалителни всеки ден или няколко пъти седмично, са по-склонни да развият стомашни язви и киселини в сравнение с хората, които не ги приемат много често. Лекарствени средства като ибупрофен се предписват много често за лечение на всякакви състояния, които причиняват треска, болка и подуване - и някои хора разчитат да ги приемат практически всеки ден, за да помогнат за контролиране на хроничната или повтаряща се болка (като главоболие, артрит/болки в ставите, ПМС крампи, мускулни разкъсвания, инфекции, настинки и т.н.).
Те влияят на стомашно-чревната система, като променят начина, по който се произвеждат храносмилателните ензими и стомашните киселини. Има два ензима, които произвеждат химикали в тялото ви, които стимулират болката, възпалението и треската. Тези лекарства не само намаляват тези ензими, но в същото време намаляват производството на друг химикал, който предпазва стомашната лигавица от стомашна киселина .
Заедно с това те блокират образуването на някои простагландини, които обикновено предпазват от язви.
Ако можете, спрете приема им и вземете Р.С. 28 ПЛЮС болкоуспокоителни таблетки. Те действат ефикасно при ставни ревматични болки, шипове, ставни болки при подагра, артрозо-артрити I-II клиничен стадий, невралгични болки, лумбаго, ишиас, дископатия, радикулити, мигрена, зъбобол, менструални болки (дисменореа), мускулни болки и други.
3. Управлявайте стреса
Теорията, че стресът сам по себе си причинява стомашни язви, не е напълно подкрепена, но все пак той може да играе роля в развитието на язви и състоянието все още се счита за "психосоматично ".
Когато някой изпитва хроничен стрес, рискът от стомашна язва нараства. Това се дължи на силната „ връзка черва-мозък “, участваща в нормалните храносмилателни процеси. Тялото лесно улавя възприеманите заплахи и променя начина, по който се извършва храносмилането, поради което много висок процент от хората с тревожност/депресия изпитват някакво храносмилателно заболяване или оплаквания.
Идеалното решение тук е Пробиотик БИО РИПЕЪР+ АНТИСТРЕС. Този пробиотичен продукт е специано разработен и предназначен за хора, страдащи от стрес, безпокойство и психологически проблеми. Всички тези фактори имат решаващо влияние върху храносмилателния ни тракт. Една капсула на ден, 20 минути преди хранене възстановява и поддържа баланса на чревната флора, действа ефективно срещу възпаление на червата, което може да причини различни заболявания.
Заедно с това взимайте и РЕЛАКС плюс Витамини - ЖЪЛТ КАНТАРИОН ХИПЕРИЦИН в капсули. Жълтият кантарион се смята за растителен антидепресант и може да се използва при състояния, свързани с невротични разстройства. Освен това обаче Жълтият кантарион притежава и общоукрепващо, противовъзпалително, антимикробно действие, носи много позитиви за човешкия организъм и има благоприятно действие при над 99 заболявания.
4. Диета
Диетата е ключова за облекчаване на неразположенията, които идват с язвата. Консумацията на много пакетирани, преработени храни и малко пресни храни (като зеленчуци и плодове), повишава риска от язви, като насърчава възпалението и възпрепятства имунните функции. Пропускането на редовните хранения, за сметка само един до два пъти на ден на голямо количество храна наведнъж, също може да влоши симптомите на язва при някои хора.
Много важно е да включите прием на Омега 3. Витал Плюс - Омега 3 съдържа концентрат от масло на сьомга 500 мг. и се препоръчва както при язвена болест на стомаха и на дванадесетопръстника, така и при захарен диабет, заболявания на нервната система, артрозо-артрити и други.
Храните, които най-често се свързват със стомашен дискомфорт, са черен пипер, червена или люта чушка и чили на прах, кофеин, обикновено и безкофеиново кафе или чай, алкохол, напитки от какао, шоколад и кола, цитрусови плодове и сокове, мазни и пържени храни, продукти от домати, мента.
Ако вашата язва причинява гадене и повръщане, важно е да предотвратите дехидратация, електролитен дисбаланс и недостиг на хранителни вещества. Някои хора с болезнени язви в крайна сметка ядат по-малко, за да избегнат болка/изгаряне и следователно рискуват да не консумират достатъчно калории и хранителни вещества.
Вероятността от възпаления и дефицити е още по-висока, ако храната, която консумирате, е с ниско съдържание на витамини, минерали и антиоксиданти.
Наред с това се старайте да поддържате здравословно тегло и да избягвате затлъстяването, тествайте мляко и глутен, за да предотвратите подуване, откажете се от прекомерната употреба на алкохол и спрете пушенето, тъй като те дразнят лигавицата на червата. Опитайте да се храните редовно, на малки порции, избягвайте много горещи храни или напитки и не яжте поне три часа преди лягане.
Оставете коментар Отмяна на отговора