Как безсънието влияе на нашето физическо здраве

Как безсънието влияе на нашето физическо здраве
от август 05, 2023 0 Коментар

Как безсънието влияе на нашето физическо здраве

Сънят не е просто нещо, което човек прави, когато се изморите вечер. Сънят е основна функция на тялото и отговорен за физическото и психическо здраве. За съжаление, милиони хора се борят с безсъние и произтичащите от него последици - производителност и нивата на стрес.

Безсънието през нощта ни кара да се чувстваме изтощени и с ниски нива на енергия. Трудното заспиване, хроничното безсъние или честото будене са проблеми,  към които не трябва да се отнасяме с безразличие и на които трябва да обърнем сериозно внимание.

Хроничното безсъние може да навреди както на вашето  физическо, така и на психическо здраве . Ето някои от начините, по които безсънието може да увреди тялото ви или да доведе до физически усложнения:

Енергийни нива

Умората следва безсънието, както денят следва нощта. Без достатъчно сън цялото тяло се чувства уморено. Човек става по – податлива на всякакви дребни неразположения и дори травми.

Концентрация

На физиологично ниво мозъкът се нуждае от сън, за да функционира. Безсънието може да доведе до проблеми с концентрацията, паметта и повече грешки, тъй като мозъкът се бори да работи без почивката, от която се нуждае.

Метаболизъм

Метаболизмът управлява скоростта, с която протичат физическите процеси като храносмилането. Затова той може да бъде нарушен от продължителни периоди на недостатъчна почивка, което води до проблеми с храненето, храносмилането, наддаването на тегло и други. Затлъстяването и повишеният риск от  диабет и хипертония  са само няколко примера за отрицателните дългосрочни въздействия на безсънието върху вашето здраве.

Имунитет

Когато не спите достатъчно, имунната ви система престава да реагира с пълна сила на нахлуващите микроби. Често хората, които страдат от безсъние са податливи на настинка и на различни заболявания. Доказано е, че рутинната липса на сън може да увеличи шансовете за много физически състояния, като астма, диабет, понижен имунитет, наддаване на тегло, хипертония и сърдечни заболявания. Може също да причини проблеми със секса, като еректилна дисфункция и липса на сексуално желание.

Физическото изтощение, което чувствате, може да намали способността ви да реагирате правилно, когато шофирате или работите с оборудване, което го прави опасно за вас и хората около вас.

 

Проблеми с психичното здраве

При безсъние човек има по-висок риск от депресия (която всъщност е често срещана причина за безсъние), безпокойство или дори мисли за самоубийство. Наличието на проблеми със съня кара много хора да посягат към лекарства, които да им помогнат да заспят, но и водят до привикване, а в крайна сметка спират да действат.

Как да се справим с безсънието

Гореизброените проблеми са само малка част от последствията, които хроничното безсъние води след себе си. Затова е от изключително значение човек да знае как да възстанови почивката си и да получи съня, от който се нуждае, без да прибягва до лекарства за безсъние.

Има различни методи за справяне с безсънието. Такива са
- психотерапия
- промени в начина ви на живот или диета
- техники за управление на стреса
- упражнения, йога, медитация
- релаксиращи техники
- лекарства с рецепта

Причини за безсъние

Липсата на сън, свързана с безсънието,  може да възникне поради редица причини , включително стрес, работен график, лоши навици за сън, вечерно хранене, кофеин, никотин и алкохол. Всяко от тези неща може да промени нормалния ритъм на съня и метаболизма на тялото, което води до невъзможност за набавяне на качествена почивка.

Някои състояния и лекарства също могат да допринесат за безсънието. Друг  фактор, който влияе е възрастта.

Видове безсъние

Когато обсъждаме това състояние, правим разлика между  първична (идиопатична) и вторична (коморбидна) инсомния. Тези термини показват дали проблемът със съня е основният проблем или е резултат от друго състояние. Безсънието също може да се прояви по различни начини:

Остро безсъние: краткотрайни проблеми със съня, които могат да продължат няколко седмици

Хронично безсъние: проблеми със съня, които възникват поне три пъти седмично в продължение на три месеца или повече

Начало на безсъние: проблеми със заспиването, причинени от често срещани причини за безсъние

Поддържащо безсъние: проблеми със съня, вероятно свързани с основни здравословни проблеми

Поведенческо безсъние в детството: постоянни проблеми, които децата имат при заспиване или отказ да заспят

Оставете коментар